Topamax (Topiramate)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Čo je Topamax?
 
 
Topamax (topiramát) je záchvat liek, tiež volal antikonvulzívum. Topiramát sa používa na liečbu záchvatov u dospelých a detí, ktorí sú najmenej 2 rokov.
 
Topamax sa používa aj na prevenciu migrenóznych bolestí hlavy u dospelých a dospievajúcich, ktorí sú aspoň 12 rokov. Tento liek bude brániť len migrénu alebo zníženie počtu útokov. Nebude liečbe bolesti hlavy, ktorá už začala.
 
Topamax sa môžu tiež použiť na účely, ktoré nie sú uvedené v tomto sprievodcovi lieky.
 
Dôležité informácie
 
Topamax môže poškodiť nenarodené dieťa, ale záchvat počas tehotenstva môže poškodiť matku i dieťa. Povedzte svojmu lekárovi ihneď, ak otehotniete počas užívania Topamax pre záchvatov. Nezačínajte alebo ukončiť užívanie tohto lieku počas tehotenstva bez súhlasu lekára.
 
Ak máte náhle zmeny videnia alebo bolesť okolo alebo za očami, vyhľadajte lekársku pomoc. Tie môžu byť včasné príznaky vážne a trvalé vedľajší účinok na svoju víziu. Neprestávajte užívať Topamax bez súhlasu lekára, aj keď sa cítite dobre. Možno ste zvýšili záchvaty, ak prestanete užívať Topamax naraz. Možno budete musieť použiť menej a menej, než sa zastaviť lieky úplne. Obráťte sa na svojho lekára, ak vaše záchvaty horšie alebo ich máte častejšie pri užívaní tohto lieku.
 
Pred prijatím tohto lieku
 
Nemali by ste používať Topamax, ak ste alergický na topiramátu.
 
Aby ste sa uistili, Topamax je bezpečné pre vás, povedzte svojmu lekárovi, ak máte:
 
glaukóm alebo iné očné problémy;
ochorenie obličiek, história obličkových kameňov, alebo ak ste na dialýze;
vážne problémy s dýchaním;
História problémov nálady, depresie alebo samovražedné myšlienky alebo akcie;
ochorenie pečene;
mäkké alebo krehké kosti (osteoporóza, osteomalácia);
porucha rastu;
ak užívate lítium; alebo
Ak ste chorí s hnačkou.
Niektorí ľudia majú myšlienky o samovražde pričom antikonvulsivum. Váš lekár bude musieť skontrolovať váš pokrok v pravidelných návštevách, zatiaľ čo vy používate Topamax. Vašej rodiny alebo ošetrovatelia by mali byť tiež upozorniť na zmeny vo vašej nálade alebo príznaky.
 
Topamax môže zvýšiť hladinu kyseliny v krvi (metabolická acidóza). To môže oslabiť kosti, spôsobujú obličkové kamene, alebo spôsobiť problémy rastu u detí alebo poškodenie nenarodeného dieťaťa. Môžete potrebovať krvné testy, aby sa uistil, že nemáte metabolická acidóza, najmä ak ste tehotná.
 
Ako by som mal užívať Topamax?
 
Vezmite Topamax presne podľa pokynov svojho lekára. Dodržujte všetky pokyny na vašom predpis štítku. Váš lekár môže občas zmeniť svoje dávky, aby sa ubezpečil, dostanete najlepšie výsledky. Neužívajte tento liek vo väčších alebo menších množstvách alebo po dlhšiu dobu, než bolo odporúčané.
 
Topamax sa môže užívať s jedlom alebo bez jedla.
 
Nehryzte, drviť, alebo zlomiť tabletu. Tabletu prehltnite celú.
 
Topamax Sprinkle Capsule môže byť prehĺtajú celé. Alebo môžete otvoriť kapsulu a posypte liek na lyžicu jablkovej alebo iné dojčenskú výživu. Prehltnite ihneď bez žuvania. Zmes pre neskoršie použitie Neukladať. Zlikvidujte prázdnu kapsulu.
 
Starostlivo postupujte podľa pokynov pre prehĺtanie lieku.
 
Počas liečby topiramátom, možno budete potrebovať časté krvné testy.
 
Pite veľa tekutín, zatiaľ čo užívate tento liek, aby sa zabránilo obličkových kameňov alebo inú nerovnováhu elektrolytov.
 
Neprestávajte používať Topamax náhle, aj keď sa cítite dobre. Zastavenie náhle môže spôsobiť zvýšené záchvaty. Dodržiavajte pokyny svojho lekára o zužuje svoju dávku.
 
Zavolajte svojho lekára, ak sa vaše záchvaty horšie alebo ich máte častejšie pri užívaní Topamax.
 
Akékoľvek lekárskej poskytovateľov starostlivosti, ktorí vás liečia mali vedieť, že budete mať liek na liečbu záchvatov.
 
Čo by som mal vyvarovať pritom Topamax?
 
Nepite alkohol. Nebezpečné vedľajšie účinky alebo zvýšenej záchvaty môže dôjsť, ak je alkohol v kombinácii s Topamax.
 
Vyhnite sa stávať prehriaty alebo dehydrovaný v horúcom počasí. Topamax môže znižovať potenie a zvýšenie telesnej teploty, čo vedie k život ohrozujúce dehydratácie (najmä u detí). Tento efekt môže byť ešte horšie, ak ste tiež použiť: studený alebo alergie liek, močového mechúra alebo močového medicína, bronchodilatátor, liek na Parkinsonovu chorobu, alebo liek na liečbu žalúdočných vredov alebo syndróm dráždivého čreva.

 

Kontakt

Lekáreň Slovakia

© 2016 Online lekaren SK

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode